Białka

Informacje podstawowe

Białka z pożywienia mają wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie całego organizmu. Z pożywieniem dostarczane są aminokwasy, które są niezbędne do produkcji białek ustrojowych. Aminokwasy dzielą się na aminokwasy egzogenne i endogenne.

Klasyfikacja

Aminokwasy endogenne to aminokwasy, które mogą być wytwarzane w organizmie człowieka, pod warunkiem, że zostaną dostarczone odpowiednie substraty z przemian węglowodanów oraz tłuszczów do ich syntezy. Należą do nich: kwas asparaginowy, asparagina, alanina, glutamina, kwas glutaminowy, arginina, cysteina, seryna, glicyna, prolina i tyrozyna.

Aminokwasy egzogenne są to aminokwasy, które nie mogą wytwarzane w organizmie człowieka, muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem. Należą do nich: histydyna, metionina, leucyna, izoleucyna, lizyna, treonina, tryptofan,  fenyloalanina, walina.

Białka o wysokiej wartości odżywczej

Białka o wysokiej wartości odżywczej nazywane są także białkami pełnowartościowymi, pełnią bardzo ważną rolę w organizmie, ponieważ dostarczają odpowiednią ilość (proporcję) wszystkich niezbędnych aminokwasów. Białkami o wysokiej wartości odżywczej są białka pochodzenia zwierzęcego obecne w takich produktach spożywczych, jak mleko i jego przetwory, jaja, mięso, ryby.

Białka o niskiej wartości odżywczej

Białka o niskiej wartości odżywczej nazywane są także białkami niepełnowartościowymi ponieważ nie zawierają one wszystkich niezbędnych aminokwasów lub zawartość niektórych aminokwasów jest bardzo niska. Wśród białek roślinnych najwyższą wartością odżywczą charakteryzują się białka nasion roślin strączkowych; wykazują one także korzystne działanie hipotensyjne i obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Nadmiar

Nadmiar białka w diecie wynika z nadmiernego spożycia żywności bogatej w białko (więcej niż organizm potrzebuje).

Konsekwencje obejmują:

  • nasilenie katabolizmu białka
  • zwiększone wydalanie metabolitów białkowych
  • zwiększone wydalanie wapnia z moczem
  • zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy nerkowej
  • zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy.

Niedobór

Niedobory białkowe w diecie wynikają z niedostatecznego spożycia żywności bogatej w białko.

Konsekwencje obejmują:

  • u dorosłych zaburzenia syntezy białek
  • u dzieci zaburzenia wzrostu i rozwoju organizmu
  • u kobiet w ciąży ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej
  • zaburzenia rozwoju układu nerwowego u niemowląt
  • zaburzenia ze strony układu immunologicznego.

Zalecenia

W przypadku ludzi dorosłych dostarczanie białka z pożywieniem ma na celu uzupełnianie bilansu białkowego oraz odpowiednią podaż aminokwasów. Zapotrzebowanie na aminokwasy i białko zależne jest od wieku oraz stanu fizjologicznego organizmu, a także od współistniejących chorób. wysokie zapotrzebowanie na aminokwasy dotyczy młodych intensywnie rozwijających się osób (dzieci), kobiet w ciąży i karmiących, osób z chorobą nowotworową. 

Zalecenia dietetyczne

  • Młodzież i osoby dorosłe powinny przyjmować około 0,8 g białka na dzień na kg/m.c.  
  • Wyższe zażywanie białka zalecane jest kobietom w okresie ciąży (1,1 g/kg/d) i karmiącym piersią (1,3 g/kg/d) oraz dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. 

Białko powinno pochodzić z różnych źródeł - zarówno roślinne, jak i zwierzęce!